Jak zainstalować interkom motocyklowy w swoim kasku? Praktyczny poradnik

Interkom to urządzenie, które sprawdzi się podczas dalekich podróży, ale też w trakcie krótkich wypadów motocyklowych. Pozwala na sprawną komunikację z innymi motocyklistami, ale też na bezpieczne rozmowy telefoniczne, a niekiedy też słuchanie muzyki. Aby sprzęt był w pełni wydajny, musisz go odpowiednio zamontować. Jak zainstalować interkom w kasku? Na co zwrócić uwagę?

Przed montażem: jak wybrać interkom motocyklowy? Czy musisz uwzględnić rodzaj kasku?

Przede wszystkim pamiętaj, że wyłącznie wysokiej klasy interkom motocyklowy zagwarantuje Ci stabilną łączność na trasie i bezpieczny montaż w skorupie kasku. Interkomy Cardo, Freedconn czy SENA to najwyższa, dostępna na rynku półka. Jeżeli jesteś przed wyborem urządzenia, zwróć uwagę właśnie na modele tych producentów. 

W trakcie wyboru interkomu kieruj się jakością, trwałością i parametrami technicznymi. Sprawdź jaki system komunikacji oferuje dany model (klasyczny Bluetooth® lub grupowy MESH®) i ile rodzajów zewnętrznych urządzeń możesz do niego podłączyć. Patrz na zasięg interkomu, jakość dźwięku, ale też odporność na wodę, pojemność baterii czy komfort obsługi.

Niewątpliwie musisz zweryfikować, czy posiadany przez Ciebie model kasku umożliwia komfortową instalację wybranego typu interkomu. Niektóre kaski posiadają specjalne wycięcia, kieszenie lub przestrzeń na słuchawki i mikrofon. To ułatwia montaż i sprawia, że możesz zainstalować każdy sprzęt do komunikacji.

Jeżeli Twój kask takiego wycięcia nie ma, instalacja jest nadal możliwa, ale mniej komfortowa. Przy wyborze zwróć więc uwagę na system montażu interkomu (na klamry, rzepy, specjalne adaptery i magnesy) i jego kompatybilność z kaskiem. 

Podobny post:   Blokada na tarczę motocykla - Zabezpiecz Swój Jednoślad

W jaki sposób zamontować interkom w kasku?

Jeżeli Twój kask posiada specjalną przestrzeń na interkom, zainstaluj tam sprzęt (głośnik i mikrofon), a następnie poprowadź przewody zgodnie ze wskazaniami w instrukcji obsługi. Wyprowadź centralkę dedykowaną przestrzenią i zaczep ją o skorupę kasku np. za pomocą dołączonej taśmy dwustronnej. Gotowe. 

Jak zamontować interkom w kasku bez dedykowanego mocowania?

Inaczej sprawa ma się, jeżeli interkom nie jest kompatybilny z kaskiem albo nie ma dedykowanego miejsca. Wtedy montaż wymaga większego zaangażowania, ale też nie powinien sprawić Ci ogromnych trudności. Poniżej omawiamy proces montażu interkomu krok po kroku:

Przygotowanie kasku

Jeśli to możliwe, wypnij wyściółkę kasku, aby ułatwić instalację. Ułóż instalację „na sucho”, bez montażu, i zaplanuj umiejscowienie elementów (głośnik, mikrofon, centralna jednostka) zgodnie z instrukcją urządzenia.

Montaż elementów interkomu

Głośnik możesz przymocować do wyściółki za pomocą taśmy lub rzepa. Wykorzystaj do tego wolną przestrzeń w kasku. Mikrofon może być zamontowany wewnątrz – ta opcja sprawdzi się w kasku integralnym. W kasku szczękowym lub otwartym natomiast przymocuj mikrofon na pałąku zewnętrznym. Centralna jednostka interkomu powinna znaleźć się z kolei na skorupie.

Organizacja przewodów

Poprowadzone przewody ukryj wzdłuż krawędzi skorupy. Każdy element dokładnie zamocuj, używając do tego rzepów, zacisków i taśmy dwustronnej. Wykorzystaj też części montażowe dołączone do zestawu z interkomem.

Jak sparować interkomy?

Teraz możesz zabrać się za parowanie urządzenia z innym sprzętem lub telefonem. W tym celu najlepiej zasięgność porady z instrukcji do Twojego urządzenia. Jeżeli interkomy łączą się przez Bluetooth®, to w sprzęcie docelowym (np. telefonie lub innym interkomie) musisz ustawić opcję odbierania połączenia. Następnie aktywuj połączenie na nowym sprzęcie. Sparowanie nastąpi automatycznie. 

Z kolei parowanie MESH® odbywa się trochę jak łączenie z siecią WiFi za pomocą WPS. Wciśnij dedykowany przycisk na dwóch interkomach, po czym poczekaj, aż urządzenia te się sparują. Pamiętaj, że każdy model może mieć inny system łączności. Zwróć na to uwagę, aby nie utrudnić sobie pracy.

Podobny post:   Jak Regulować Iglicę w Gaźniku 4T - Poradnik

Typowe problemy z montażem interkomu

Jakie jeszcze problemy możesz napotkać przy montażu i instalacji interkomów? Niekiedy możesz mieć problem z ułożeniem przewodów lub znalezieniem miejsca na głośnik. Pamiętaj, że nie powinien on utrudniać jazdy. Pod żadnym pozorem nie wolno jest wycinać części wyściółki, aby zmieścić interkom. W ten sposób obniżasz walory ochronne kasku. Zachęcamy też do montażu centralki po lewej stronie. W ten sposób nie absorbujesz prawej ręki. Jeżeli sprzęt ma zewnętrzną baterię (coraz rzadziej stosowane rozwiązanie), zainstaluj ją na potylicy. W ten sposób nie będzie utrudniać jazdy.